współczynnik izolacyjności akustycznej okien. Zabij hałas oknami – okna współczynnik RW

Kupując okna należy zwrócić uwagę na ich jakość i funkcjonalność. Jeśli mieszamy w hałaśliwym miejscu warto zainwestować w okna o odpowiednich właściwościach izolacji akustycznej. Wtedy to komfort naszego życia znacznie się poprawi.

Najskuteczniejszym sposobem walki z hałasem jest oddalanie się źródeł jego emisji. Jeśli nasz dom znajduje się blisko ruchliwej ulicy lub mieszkamy w dużym mieście na gwarnym osiedlu, warto zainwestować w okna przez które przedostaje się do wnętrza naszego mieszkania jak najmniejsza ilość uciążliwego hałasu. Ważny tu jest współczynnik izolacyjności akustycznej okien RW. Wyrażany on jest w decybelach (db). Informuje, w jakim stopniu okno jest chronione przed hałasem z zewnątrz. Im większa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność przegrody okna.

 

Standardowe okna współczynnik RW to 30 db.
Izolacyjność akustyczna okien zależy od jego wymiarów oraz kształtu. Najgorsze właściwości akustyczne mają okna o dużej powierzchni skrzydeł w kształcie kwadratu. Innym istotnym czynnikiem, wpływającym na poziom hałasu jest system konstrukcji, rodzaj oszklenia oraz stopień i sposób rozszczelnienia. Na pogorszenie właściwości izolacyjnej okien wpływa też ich wadliwe zamontowanie. Trzeba pamiętać, że rama okienna powinna być szczelnie osadzona w futrynie okiennej.
Decydując się na okna o właściwych parametrach będziemy mogli po ciężkim dniu odpoczywać w cichym i spokojnym mieszkaniu.

Author: masterkey24.pl