Różne oblicza witarianizmu

Dieta może przybierać różne oblicza. Mamy do czynienia z dietami zdrowotnymi, odchudzającymi. Można z pomocą diety eliminować konkretną substancję (dieta bezglutenowa) lub wprowadzać w ogóle monodietę, czyli jadłospis oparty tylko na jednym rodzaju pożywienia. Do ciekawszych diet, które pojawiły się w ostatnim czasie należy witarianizm. Dziś chcielibyśmy pokazać na czym dokładnie on polega.

Co mogą jeść witarianie

Angielski odpowiednik słowa witarianizm, czyli row foodism jest zdecydowanie bardziej obrazowy. Dieta ta bowiem opiera się na jedzeniu wyłącznie nieprzetworzonych termicznie pokarmów (dopuszcza się podgrzewanie do 40 stopni Celsjusza).

Często dieta łączy się w naturalny sposób z wegetarianizmem (mniej rozpowszechniona) oraz weganizmem. Spożywanie wyłącznie surowych warzyw i owoców stało się najpopularniejszą odmianą witarianizmu, który występuje nawet w bardziej radykalnych odsłonach – diety opartej wyłącznie na kiełkach, sokach lub owocach.

Dlaczego witarianizm?

Osoby praktykujące tę dietę powołują się na prapoczątki człowieka, który nie znając ognia, żywił się wyłącznie surowymi produktami. W ten sposób stwierdza się, że dieta ta jest najbliższa naturalnemu i historycznemu sposobowi odżywiania się człowieka.

 

Author: masterkey24.pl