Płyta OSB to materiał drewnopochodny, który ma zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i w meblarstwie. Wykorzystuje się ją między innymi w produkcji biurek czy regałów, a także podczas konstrukcji domków szkieletowych. Od tego, do czego wykorzystać można daną płytę OSB zależy jej wymiar. To on nierzadko wpływa na zakres zastosowania danego materiału.
Na rynku znaleźć można różne rodzaje płyt OSB. Najmniej popularne są płyty OSB-1, które odznaczają się małą odpornością na wilgoć oraz nie robiącą wrażenia solidnością. Wraz z rosnącym numerem płyty OSB są coraz bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne oraz potrafią utrzymać znacznie większe ciężary.
Poza stopniem wytrzymałości płyty OSB dzielą się także na różne formaty. Najczęściej wykorzystywane są płyty OSB o wymiarach 1250 mm x 2500 mm. Dostępne są one także w mniejszych wersjach, na przykład 675 mm x 2500 mm lub 140 mm x 2500 mm, a także w rozmiarach większych, jak 2070 mm x 2800 mm.
Poza standardowymi wymiarami producenci oferują także płyty OSB przygotowane na specjalne życzenie klienta. Do wyboru są niestandardowe wymiary, jak między innymi 5000 mm x 1250 mm, 5000 mm x 2550 lub 5000 mm x 250 mm. To materiały niezwykle łatwe w obróbce. Ich przycięcie do pożądanego wymiaru nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Do samodzielnego przycięcia znakomicie posłuży pilarka ze specjalną tarczą, która idealnie dopasowana jest do płyt OSB. Ważne, żeby jej tarcza wyposażona była w dużą liczbę zębów.
Poza wymiarami płyt OSB niezwykle ważna jest także ich grubość. Waha się ona pomiędzy 6 milimetrami a 25 milimetrami. To ona decyduje o przeznaczeniu danej płyty. Przykładowo ściana zewnętrzna wymagać będzie do obicia płyt OSB o grubości 12 milimetrów. Za to podłogi i dachy przy większym rozstawie wymagać będą coraz grubszych płyt OSB.
Nie tylko wymiary i grubość różnicuje płyty OSB. Dostępne są także różne ich typy, na przykład surowa, frezowana czy wodoodporna. Od tych wszystkich czynników zależna będzie końcowa cena płyty.
Najnowsze komentarze