Jak odrestaurować drewniane krzesła?

Odrestaurowanie starego, zniszczonego krzesła z drewna może wydawać się dużym wyzwaniem, szczególnie dla początkujących majsterkowiczów. W rzeczywistości jest to banalnie proste – wystarczy dobry, profesjonalny sprzęt, odrobina cierpliwości i kilka godzin wolnego czasu, by stworzyć idealne krzesło! Oto 6 kroków, które pozwolą Ci na uzyskanie idealnych efektów.

1. Rozkręć krzesło. Mniejsze części zdecydowanie łatwiej poddawać różnym zabiegom. Pamiętaj, by dokładnie wcześniej sfotografować krzesło – pomoże Ci to w jego skręcaniu po wykonanej pracy.

2. Wyszlifuj krzesło. Szlifowanie pozwala na zdjęcie warstwy starego lakieru, co pozwoli na uzyskanie czystego drewna. Dokładne wyszlifowanie jest więc niezbędnym elementem odrestaurowania każdego mebla. Musisz to robić wyjątkowo dokładnie, ale również ostrożnie, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy drewna. Niektóre miejsca łatwiej będzie Ci zeszlifować kawałkiem papieru ściernego (np. przy zagięciach). Jeśli krzesło posiada widoczne ubytki, możesz uzupełnić je specjalnym tworzywem, które znajdziesz w sklepach budowlanych.

3. Dokładnie odpyl mebel. Podczas szlifowania powstaje bardzo dużo pyłu, który osadza się na wszystkich powierzchniach. Odpyl zarówno całe krzesło, jak i dokładnie poodkurzaj całe pomieszczenie, w którym prowadziłeś swoje prace. To niezwykle ważne, by ani odrobina pyłu nie została na drewnie przed nałożeniem bejcy.

4. Nałóż bejcę. Oczywiście, jeśli naturalny kolor drewna Ci odpowiada oraz pasuje do aranżacji wnętrza, możesz pominąć ten krok. Jeśli jednak marzy Ci się zmiana kolory krzesła, wystarczy sięgnąć po bejcę w wybranym odcieniu. Nakłada się ją specjalnym pędzlem lub ściereczką.

5. Nałóż lakier. W sklepach budowlanych znajdziesz różne lakiery do odrestaurowania mebli – to dzięki nim odnowione krzesła będą nie tylko piękne, ale również wyjątkowo trwałe. Gdy bejca dokładnie wyschnie należy położyć kilka warstw lakieru (zwykle dwie lub trzy, zachowując między nimi odpowiedni okres czasu).

Gotowe! Jeśli marzą Ci się kolorowe krzesła, przed nałożeniem lakieru możesz pomalować swoje meble w wybranym kolorze lub nawet zaszaleć i ozdobić je specjalnymi naklejkami.

Author: masterkey24.pl